top of page

Co znajdziemy w konopiach?

Gdy mówimy o konopiach oraz ich działaniu, zazwyczaj robimy to w nawiązaniu do takich związków jak THC, CBD czy terpeny. Na szczęście konopie są bardziej złożonymi roślinami, w których składzie znajduje się ogromny wachlarz drogocennych dla naszego zdrowia składników. Dziś poruszymy temat kannabichromenu oraz kannabigerolu.

Kannabichromen lub inaczej CBC, jest niepsychoaktywnym kannabinoidem występującym w konopiach, jest również jednym z naturalnie występujących fitokannabinoidów który niesie szereg potencjalnych pozytywnych właściwości terapeutycznych. Cechują go właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe i stymulujące neurogenezę. Występuje w młodszych roślinach konopi indyjskich, choć w niewielkich ilościach.

CBG lub inaczej kannabigerol to jeden z fitokannabinoidów i podobnie jak CBC nie posiada właściwości psychoaktywnych. Jest jednym z pierwszych kannabinoidów jakie wytwarzają młode rośliny, stąd też jej określenie „komórki macierzystej” konopi. CBG znane jest ze swoich właściwości antydepresyjnych, przeciwpsychotycznych oraz właściwości stymulujące wzrost tkanki kostnej.

Nowa seria testów przeprowadzonych w Izraelu wykazała, że ​​zarówno CBC, jak i CBG wykazują właściwości przeciwnowotworowe na komórkach rakowych.

Testy wykazały, że kannabinoidy CBC (Cannabichromene) i CBG (Cannabigerol) wykazują właściwości przeciwnowotworowe po przetestowaniu na ludzkich komórkach raka żołądka i jelit. Badania przeprowadziło Cannabics Pharmaceuticals w zakładzie High Through-Put Screening (HTS) w Izraelu.

W badaniach wykorzystano platformę HTS do skriningu oraz przebadano wpływ różnych kannabinoidów na ludzkie komórki rakowe przewodu pokarmowego, oprócz innych wcześniej testowanych rodzajów raka.

Wykazano w badaniach, że zarówno CBC, jak i CBG indukują znacznie wyższe wskaźniki martwicy w tych komórkach rakowych w porównaniu do innych kannabinoidów.

Szef firmy zajmującej się badaniami nad kannabidiolem, Dr Yaakov Waksman powiedział: „Moje robocze założenie jest takie, że wyniki te pokazują, że może istnieć korelacja między wartością topologicznego pola powierzchni polarnej kannabinoidu (TPSA) a jego zdolnością do indukowania aktywności przeciwnowotworowej, zmniejszając raka wskaźniki żywotności komórek. Stwierdzono, że zarówno CBC, jak i CBG, jako neutralne kannabinoidy, mają wartość TPSA, która pozwala cząsteczce kannabinoidowej przeniknąć przez błonę komórki rakowej, podczas gdy ich kwasowa postać (CBCA i CBGA) – nie. To może tłumaczyć pokazaną różnicę we wskaźnikach aktywności przeciwnowotworowej ”.

„Raki żołądkowo-jelitowe są jednymi z głównych i najbardziej rozpowszechnionych przyczyn zgonów związanych z rakiem na świecie. Intrygują nas wyniki, które uzyskaliśmy w laboratorium, a naszym celem jest rozważenie położenia nacisku na ten układ narządów i dalsze badanie zróżnicowanych właściwości przeciwnowotworowych kannabinoidów. Wierzymy, że te wstępne wyniki potwierdzają naszą wizję; która ma na celu spersonalizowanie leczenia raka opartego na kannabinoidach. ” – powiedział współtwórca badań Dr Eyal Ballan.

„Cannabics Pharmaceuticals Study Shows Cannabinoids CBC and CBG Exhibit Anti-Tumor Properties on Gastrointestinal Cancer Cells” https://www.prnewswire.com/news-releases/cannabics-pharmaceuticals-study-shows-cannabinoids-cbc-and-cbg-exhibit-300993435.html

„A pre-clinical study examined the in vitro anti-tumor effects of Cannabigerol (CBG) on human cancer cell lines” https://finance.yahoo.com/news/cannabics-pharmaceuticals-announces-cannabigerol-cbg-140000885.html

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page