top of page

Co znajdziemy w konopiach? Cz. 2

Terpeny to związki organiczne powszechnie występujące w przyrodzie, pozytywnie wpływające na nasze organizmy. Pinen to jeden z takich związków występujący w postaci dwóch izomerów, alfa-pinenu oraz beta-pinenu. W zależności od tego z którym izomerem mamy do czynienia ich zapach się różni, alfa-pinen to zapach żywicy sosnowej i rozmarynu, a izomer beta to woń kopru, pietruszki i chmielu. Szeroko stosowany w medycynie oraz kosmetyce jako składnik perfum. W starożytnej medycynie chińskiej stosowany w leczeniu raka – zastosowanie to ma poparcie we współczesnych badaniach, które pokazały zredukowanie czerniaka u mysz o 40% przy stosowaniu pinenu. A z kolei w średniowieczu był on znany głównie ze swych przeciwbólowych i przeciwzapalnych właściwości. Mimo braku wiedzy w tamtych czasach, co do tego który dokładnie składnik żywicy drzew iglastych odpowiada za ich przeciwbólowe „moce”, używano jej do produkcji maści przeciwbólowych. Maści z zawartością tego terpenu leczyły również stany zapalne oraz zmniejszały obrzęki. Napary stosowano w walce z infekcjami i stanami zapalnymi dróg oddechowych, a niewielkimi porcjami takiej żywicy zawierającej pinen leczono zapalenia i ból zębów. Jak? A umieszczając taki fragment żywicy w ubytku zęba.

W teraźniejszości dzięki badaniom naukowych, średniowieczną wiarę w moc roślin zastąpiła pewność co do ich stosowania. Pinen występujący w konopiach to silnie antybakteryjna i przeciwzapalna substancja. Przeprowadzone w 2012 roku badania dowodzą jego wpływ na zapalenie trzustki. Doświadczenie polegało na wywołaniu ostrego zapalenia wątroby na grupie badanych zwierząt, po czym podano tej samej grupie jeden z dwóch izomerów pinenu – α-pinen. Podanie go zmniejszyło objętość chorego organu oraz jego masę. Dodatkowo podawanie go, ograniczyło wytwarzanie TNF-α, IL-1β oraz IL-6 – czyli głównych czynników które odpowiedzialne są za martwicę nowotworową tego organu.

Nieustannie stosuje się pinen również w walce z bólami stawów. W tym m.in. w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Jego zastosowanie przekłada się również na poprawę ruchliwości u pacjentów z zapaleniem stawów pochodzenia autoimmunologicznego, a więc np. z łuszczycowym zapaleniem stawów. Jego antysepyczne właściwości czynią go antybiotykiem o szerokim spectrum działania.

Prozdrowotne działanie grupy substancji występujących w konopiach, które same w sobie już posiadają właściwości lecznicze, wzmagane jest przez proces synergii. Kannabinoidy, terpeny i inne związki występujące w konopiach, są dzięki temu zjawisku skuteczniejsze gdyż działają wspólnie, a efekt terapeutyczny jaki wykazują jest silniejszy.

„Anti-inflammatory and Chondroprotective Activity of (+)-α-Pinene: Structural and Enantiomeric Selectivity” https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/np400828x

„Protective effects of alpha-pinene in mice with cerulein-induced acute pancreatitis” https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0024320512004870

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page