top of page

Czy Rosja opodatkuje mining?

Zdaniem przewodniczącego rosyjskiego Komitetu Rynku Finansowego , Anatolija Aksakowa, mining powinno się rejestrować i opodatkować tak jak inne działalności gospodarcze w kraju. Zmiany w postrzeganiu wydobycia kryptowalut nie tylko pozwolą na zwiększenie wpływów do Skarbu Państwa, lecz umożliwią sprawowanie większej kontroli nad miningiem.

„Ponieważ jest to rodzaj działalności gospodarczej, oczywiście konieczne jest wpisanie jej do rejestru, nadanie odpowiedniego kodu i wprowadzenie opodatkowania” -powiedział Aksakow w tym tygodniu w czasie Moskiewskiego Forum Finansowego.

Rosja szykuje zmiany w prawie, które będą również dotyczyły kryptowalut. Duma przyjęła już w pierwszym czytaniu ustawę dotyczącą opodatkowania walut cyfrowych. Anatolij Aksakow zwrócił uwagę również na to, że obecnie zdefiniowany termin „waluty cyfrowej” wprowadza zamieszanie i uniemożliwia jego poprawnego użycia. Pojęcie „waluty cyfrowej” możemy interpretować dwojako – odnosząc się do waluty cyfrowej emitowanej przez centralny Bank Rosji (CBDC) oraz jako jedną z kryptowalut.

Zdaniem przewodniczącego, należy zbudować wyraźną granicę między tymi pojęciami. Kryptowaluty mogą być wykorzystywane jako instrumenty i aktywa finansowe w celach inwestycyjnych, lecz rząd nie umożliwił jeszcze uważania ich za środek płatniczy. Rozstrzygnięcie tej kwestii wymaga dalszych rozmów na temat walut cyfrowych oraz ich miejsca w prawie.

Końcem ubiegłego roku pojawiła się informacja o przygotowaniach Banku Centralnego do cyfryzacji krajowej waluty widucjarnej. Prototyp CBDC ma zostać wydany do końca 2021 roku.

„Crypto Mining Should Be Registered and Taxed in Russia, Financial Market Committee Chair Says” https://news.bitcoin.com/crypto-mining-should-be-registered-and-taxed-in-russia-financial-market-committee-chair-says/

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page