top of page

Konopie w walce z opioidami

Według ubiegłorocznego badania opublikowanego w American Journal of Public Health, pacjenci stosujący dożylną iniekcję opioidów, rutynowo stosujący konopie, są bardziej skłonni do zaprzestania wstrzyknięć i robią to szybciej niż badani którzy nie używają marihuany. Zespół naukowców z British Columbia Center on Substance Use doszedł do takich wniosków po przeanalizowaniu historii chorób ponad 2000 pacjentów. Oprócz ustalenia, że ​​regularne używanie konopi odpowiadało „szybszemu wskaźnikowi” rezygnacji z iniekcji, badanie wykazało również, że konopie indyjskie nie zwiększały skłonności badanych do ponownego sięgnięcia po opioidy.

„W skorygowanej analizie, używanie konopi indyjskich co najmniej raz dziennie było istotnie powiązane ze zwiększonymi wskaźnikami zaprzestania iniekcji[…] O ile nam wiadomo, jest to pierwsze badanie podłużne w celu zidentyfikowania pozytywnego związku między używaniem konopi indyjskich a zaprzestaniem zażywania narkotyków iniekcyjnie[…] Obserwacje te są zachęcające, biorąc pod uwagę niepewność dotyczącą wpływu polityki legalizacji konopi indyjskich podczas trwającego kryzysu związanego z przedawkowaniem opioidów… szczególnie wśród osób z PWID [osób wstrzykujących narkotyki. Zgromadzone dowody… łączące używanie konopi z zachowaniami związanymi z używaniem opioidów dodatkowo wspierają ocenę korzyści terapeutycznych konopi indyjskich i określonych kannabinoidów (np. CBD i THC) dla osób żyjących z zaburzeniami związanymi z używaniem opioidów”.

Zgodnie z danymi z 2019 roku, 1 na 8 dorosłych obywateli UK otrzymuje środki przeciwbólowe na bazie opioidów. Medical Cannabis Clinics opublikowało niedawne dane, mówiące o pozytywnym wpływie konopi na problem nadużywania opioidów wśród Brytyjczyków. Ankieta przeprowadzona wśród setek pacjentów, którym przepisano marihuanę medyczną w celu leczenia bólu, wykazała, że ​​86% pacjentów uznało marihuanę za bardziej skuteczną niż inne leki, które wcześniej przyjmowali. Ból przewlekły to dość częsta przypadłość, dotykająca ok 40% populacji Wielkiej Brytanii, a więc odpowiadająca ok. 28 milionom dorosłych obywateli. Zdaniem brytyjskiego specjalisty w zakresie leczeniu bólu, dr. Sunny Nayee, marihuana przez dekady byłą niesprawiedliwie piętnowana lecz teraz przyszedł czas, by wziąć ją ponownie pod uwagę w kontekście leczenia wielu schorzeń m.in. bólu. „Istniejące metody leczenia zarówno przewlekłego bólu, jak i uzależnienia od opioidów niosą ze sobą własne ryzyko, co skłoniło ekspertów do rozważenia alternatyw i zbadania, jak medyczna marihuana działa w organizmie. Wczesne dane, które obserwujemy w naszej klinice, wspierają stosowanie marihuany w leczeniu przewlekłego bólu i pozwalają pacjentom bezpiecznie zmniejszyć spożycie opioidów. Nadal jesteśmy podekscytowani trwającymi badaniami nad tym, jak medyczna marihuana może wspierać pacjentów uzależnionych od opioidów i łagodzić ich objawy”.

Dane z ankiety Medical Cannabis Clinics wykazały ponadto, że 90% pacjentów stwierdziło, że marihuana medyczna miała pozytywny wpływ na ich życie, a 93% zaleciło lub poleciłoby leczenie innym osobom z ich chorobą.

„UK data highlights medical cannabis as an opioid crisis solution” https://www.healtheuropa.eu/uk-data-highlights-medical-cannabis-as-an-opioid-crisis-solution/108609/

#MCAN #mcancbdmedicancoin #medicancoin

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page