top of page

Koszulka, książka i beton – wszystko zbudowane z tego samego surowca?

Najmocniejsze, najtrwalsze miękkie włókno na naszej planecie. Wykorzystywane już w ósmym tysiącleciu przed naszą erą do produkcji m.in. tkanin. Dziś znów powraca do łask. Ich wielotorowe zastosowanie sprawia, że cannabis – bo o konopiach mowa, znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Ludność świata już od tysięcy lat korzysta z różnorodnych dobrodziejstw jakie daje nam ta roślina.

Ponad 90% żagli od V wieku przed naszą erą do połowy XIX wieku była wykonana z konopi. Mapy, dzienniki, biblie od XV wieku do początku XX spisywane były na papierze konopnym, który jest ponad 50 razy trwalszy niż większość odmian papirusu oraz znaczniej łatwiejszy w jego obróbce. Znajdziemy je np. w oryginalnych wydaniach Biblii Gutenberga z XV wieku, Biblii Króla Jakuba z XVII wieku, dzieł Marka Twaina, Viktora Hugo oraz Aleksandra Dumasa. Niegdyś papier robiono również ze zniszczonych żagli oraz powrozów konopnych. Materiały wykorzystywane do szycia ubrań, namiotów, ręczników czy bielizny do XX wieku to w 80% tkaniny konopne. Cechowała je większa odporność na uszkodzenia, chłonność oraz umiejętność zatrzymywania ciepła. W uprawie konopi nie wykorzystywane są żadne środki chemiczne, więc włókna były idealnym materiałem dla każdego. Ok. 80% konopi wykorzystywanych w przemyśle na zachodzie pochodziło z Rosji. Dostarczała ona konopi oraz wyrobów konopnych najwyższej jakości.

Obecnie z konopi możemy wybudować również dom. Znana jest technologia betonu konopnego – hempcrete, który doskonale izoluje termicznie oraz akumuluje ciepło. W dodatku jest paroprzepuszczalny, niepalny oraz świetnie izoluje termicznie. Jak robi się taki konopny beton? Lepik wapienny łączy się z mokrymi, rozdrobnionymi kawałkami zdrewniałych części łodyg – paździerzami. W ten sposób uzyskujemy w pełni organiczne wypełnienie ścian, które z wiekiem dzięki zawartości wapna staje się coraz twardsze.

W przemyśle spożywczym olej konopny z nasion ma podobne właściwości do oleju lnianego. W 70 procentach składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, zawiera również pozytywne dla organizmu kwasy linolowy i linolenowy. Dzięki składowi jaki posiada, a konkretnie proporcji kwasu Omega 3 do Omega 6, wynoszącej 3:1 spełnia funkcje ochronne przed m.in. cukrzycą, nadciśnieniem czy miażdżycą, a ponadto sprawdza się również jako kosmetyk zewnętrznego stosowania w dbaniu o piękne włosy oraz paznokcie. Olej ten posłuży nam również jako składnik farb i lakierów oraz pozwoli wyprodukować paliwo z konopi. Z połączenia metanolu z olejem konopnym otrzymujemy ekologiczny zamiennik oleju napędowego, który w procesie spalania wytwarza o około 70 procent mniej sadzy niż olej produkowany z ropy naftowej. Nasiona dostępne w formie łuskanych, niełuskanych oraz mielonych to ogromnie cenny dodatek np. do sałatek, płatków śniadaniowych ale również mogą służyć za odrębną, bardzo wartościową przekąskę. Nawet sienkiewiczowski Zagłoba, chwalił się jakoby Sapiesze rozum zwrócił konopiami: „Radziłem mu – mówił – iżby siemię konopne w kieszeni nosił i po trochu spożywał. To tak ci się do tego przyzwyczaił, że teraz coraz to ziarno wyjmie, wrzuci do gęby, rozgryzie, miazgę zje, a łuskwinę wyplunie. W nocy, jak się obudzi, także to czyni. Od tej pory tak mu się dowcip zaostrzył, że i najbliżsi go nie poznają. (…) Bo w konopiach oleum się znajduje, przez co i w głowie jedzącemu go przybywa.”

Cannabis znajdzie również swoje zastosowanie w produkcji materiałów kompozytowych tj. na przykład przy tworzeniu elementów wnętrz samochodowych, elementów konstrukcyjnych w budownictwie oraz materiałów izolacyjnych. Nie powinno nas to dziwić, w latach 30. XX wieku konopie były powszechnie stosowane nie tylko do budowy domów, znajdowały zastosowanie również w jego wnętrzu np. do wypychania tapczanów. Jednak równie dobrze możemy wykonać z nich pieluszki jednorazowe, geowłókniny oraz bentomaty absorbujące zanieczyszczenia. Paździerze wykorzystamy jako wyściółkę pod uprawy w szklarni.

Powrót do powszechnego wykorzystywania konopi z całą pewnością przyniósł by światu ogromne korzyści finansowe, dodatkowo pozytywnie wpływając na środowisko naturalne. Konopie to roślina o ogromnym potencjale znanym od wieków, słowiańscy przodkowie uważali ją za roślinę magiczną o wielu zastosowaniach. Dziś dzięki nowym technologiom co dzień odkrywamy nowe zastosowania dla konopi. Włókienniczy, papierniczy, motoryzacyjny, kosmetyczny, farmaceutyczny, chemiczny, budownictwo, energetyka – w każdej branży udowadniają swoją wyższość nad materiałami syntetycznymi.

Badań nad zastosowaniem oraz mocą konopi jest wiele, a to niektóre z nich:

„Konopie siewne (Cannabis sativa L.) – wartościowa roślina użytkowa i lecznicza” http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2017/09/pf_2017_139-144.pdf

„Problemy Inżynierii Rolniczej. Zastosowanie energetyczne konopi włóknistych” http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BAR0-0027-0077

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page