top of page

Naturalny pestycyd oraz lek w jednym. Czym jest humulen?

Konopie i chmiel to rośliny bardzo blisko ze sobą spokrewnione, należą do tej samej rodziny konopiowatych i obie mają wspólną biochemię. Jednym ze związków który ich łączy jest występujący zarówno w konopiach, jak i chmielu humulen.

Najbardziej zauważalną właściwością humulenu jest jego zdolność do walki z rakiem i zabijania komórek nowotworowych, chociaż ma również działanie przeciwzapalne i może działać jako naturalny pestycyd i antybiotyk.

Kilka lat temu w magazynie Planta Medica, zamieszczono wyniki badań nad antynowotworowymi właściwościami olejku z jodły balsamicznej. Zgodnie z zamieszczonymi wynikami, składnikiem odgrywającym najważniejszą rolę w olejku był humulen. To on był głównym składnikiem antynowotworowym który niszczył komórki nowotworu, przy czym był mniej toksyczny dla zdrowych komórek organizmu.

Siła przeciwnowotworowa humulenu może częściowo wyjaśniać, dlaczego wyciągi z całych roślin konopi są bardziej skuteczne w zabijaniu komórek nowotworowych, niż sam THC lub CBD. Badania pokazują, że humulen może spowolnić wzrost, a nawet zniszczyć komórki rakowe rozpoczynające się w wątrobie, okrężnicy, skórze, prostacie, płucach i piersiach.

Humulen posiada również właściwości przeciwzapalne. Ograniczając stany zapalne, terpen może kontrolować przewlekły ból i leczyć niektóre reakcje alergiczne. Badania które ukazały się w British Journal of Pharmacology, jednoznacznie wskazują na ogromny potencjał tego terpenu w leczeniu zapaleń. W badaniu skoncentrowano się na leczeniu zapalenia dróg oddechowych pochodzenia alergicznego. Humulen podawano w postaci doustnej oraz aerozolu, w każdej z nich terpen wykazywał znaczące właściwości przeciwzapalne.

Oprócz wszystkich tych właściwości leczniczych, humulen może działać jako naturalny produkt do walki z infekcjami bakteryjnymi. Lecz nie tylko bakterie się go boją, wiele owadów też nie może go znieść, co oznacza, że ​​może również służyć jako naturalny pestycyd. Brazylijscy naukowcy, opublikowali w 2015 roku badanie nad zastosowaniem α-humulenu w odstraszaniu owadów. Okazało się, że związek ten wyekstrahowany z pewnego gatunku balsamowców, skutecznie odstrasza komary roznoszące wirus żółtej febry.

Jeśli chcesz zwiększyć spożycie humulenu, musisz wiedzieć, że niektóre szczepy konopi produkują więcej tego terpenu niż inne. Pamiętaj, że genetyka rośliny tylko częściowo przyczynia się do zawartości dowolnego terpenu. Dużą rolę odgrywają również warunki wzrostu rośliny, rodzaj i harmonogram pielęgnacji.

Jak wspomniano wcześniej, konopie i chmiel nie są jedynymi roślinami produkującymi humulen. Terpen można również znaleźć w bardziej powszechnych roślinach, ziołach i przyprawach, takich jak żeń-szeń, kardamon, bazylia, cynamon, jałowiec, echinacea, liście herbaty, pomarańcze, mandarynki, kolendra, czarny pieprz, szałwia, porzeczka, szafran, słonecznik i wiele innych. Terpen zwykle występuje w postaci ziemistego, drzewnego, lekko korzennego aromatu z subtelnymi nutami cytrusów.

„Antitumor Activity of Balsam Fir Oil: Production of Reactive Oxygen Species Induced by α-Humulene as Possible Mechanism of Action” https://www.thieme-connect.com/products/ejournals/abstract/10.1055/s-2003-39695

„Preventive and therapeutic anti-inflammatory properties of the sesquiterpene α-humulene in experimental airways allergic inflammation” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2785529/

#mcancbdmedicancoin #medicancoin

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page