top of page

Salwador pierwszym krajem uznającym BTC za prawny środek płatniczy

Idea ta ma swoich zwolenników oraz przeciwników, ci drudzy stanowią większość w 6,5 milionowym społeczeństwie, jednak rządzący chcą dać szansę bitcoinowi.

Prezydent Salwadoru, Nayib Bukele wyszedł z propozycją przyjęcia BTC jako prawnego środka płatniczego, a w ubiegłą środę Kongres zaaprobował pomysł ustawy. Głównym argumentem obecnego prezydenta za przyjęciem bitcoina, było wykorzystanie jego potencjału w transakcjach międzynarodowych. Duża część społeczności Salvadoru pracuje po za granicami państwa, utrzymując swoje rodziny które w nim zostały. Przekazy pieniężne obciążone były dodatkowymi kosztami oraz czasem oczekiwania który wpływał na płynność finansową mieszkańców. Zdaniem prezydenta, BTC przyniesie krajowi integrację finansową, rozwinie inwestycje, turystykę oraz nada innowacyjności gospodarce. Kolejnym krokiem jest budowa centrum wydobycia BTC opartego o potencjał geotermalny kraju. Prezydent zlecił krajowej firmie LaGeo opracowanie projektu obiektu zajmującego się wydobyciem kryptowaluty przy użyciu energii odnawialnej pochodzącej z wulkanów.

Zgodnie z obowiązującym prawem Bitcoin będzie musiał być akceptowany przez wszystkie firmy jako środek płatniczy w zamian za ich produkty i usługi. Płatność składek oraz podatków również będzie mogła opierać o transakcje kryptowalutowe. Rząd będzie gwarantować wymienialność na dolary w momencie transakcji za pośrednictwem funduszu powierniczego o wartości 150 milionów dolarów utworzonego w krajowym banku rozwoju BANDESAL.

„Jeśli pójdziesz do McDonalda lub cokolwiek innego, nie mogą powiedzieć, że nie weźmiemy twojego bitcoina, muszą go wziąć zgodnie z prawem, ponieważ jest to prawny środek płatniczy” – powiedział Bukele.

Jego wykorzystanie jako prawnego środka płatniczego rozpocznie się za 90 dni, z kursem wymiany bitcoin-dolar ustalonym przez rynek.

Zwolennicy kryptowalut okrzyknęli ten ruch jako legitymizację wschodzących aktywów, ale jego wpływ na adopcję bitcoina w innych krajach pozostaje widoczny.

„In a world first, El Salvador makes bitcoin legal tender” https://www.reuters.com/world/americas/el-salvador-approves-first-law-bitcoin-legal-tender-2021-06-09/

#MCAN #mcancbdmedicancoin #mcancoin

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page